Spacer Spichrzową

Spichrzowa to długa historia, teraz przejdziemy ją spacerowym krokiem.

Pomnik Flisaka

Wyobraź sobie – jesteś stanu niższego – po prostu chłopem, zagroda obrobiona, pole zaorane, odrobek u pana odrobiony, co jeszcze możesz zrobić by dorobić? Na szczęście mieszkasz na wsi nieopodal rzeki! Twoim dodatkowym – sezonowym zajęciem może być spław. Tak też często działo się, a z czasem flisacy wytworzyli własne słownictwo i obyczaje.

Ostatnim żyjącym flisakiem, który jeszcze w XX wieku spławiał zarobkowo drewno – do 1963 roku – jest Wincenty Pityński z Ulanowa. Miasto Ulanów uważa się obecnie za Stolicą Polskiego Flisactwa. W Ulanowie od 1993 roku działa Bractwo Flisackie pw. Św. Barbary.

Grudziądz leży nad największą rzeką Polski, która niegdyś była ważnym środkiem transportu, a miasto przystankiem dla flisaków. Pomnikiem Flisaka została upamiętniona ich obecność w naszym mieście nad Wisłą.

Brama Wodna

Dobijasz do brzegu swoją łodzią, wyładowujesz towar, chcesz wwieźć go do miasta – to właśnie tą bramą z ówczesnego placu portowego (obecnie błonia) udajesz się do miasta i zamku. Bez obaw, jest bezpiecznie, dawniej bramę zamykano na noc drewnianą okutą żelazem broną, która broniła dostępu do miasta.

Jedyna zachowana do naszych czasów brama miejska Grudziądza. Zbudowana na początku XIV wieku, podczas burzliwych dziejów naszego miasta spalona dwukrotnie – w 1659 roku oraz w 1945 roku. Po II wojnie światowej została gruntownie odrestaurowana. Obecnie zajmowana przez miejskie muzeum.

Obecnie Brama Wodna jest otwartym przejściem dla wszystkich i oficjalnym początkiem ulicy Spichrzowej. Jest łącznikiem głównego gmachu muzeum z kolejnymi jego budynkami przy ul. Spichrzowej.

Grudziądzkie muzeum z działem Muzeum Handlu Wiślanego FLIS

Skoro już wybrało się flisacki fach, warto by poznać jego tajniki, a kto bardziej dociekliwy – dowie się o wiele więcej! Masz większe ambicje, chcesz wiedzieć co produkować, jak handlować – co i za ile? Na na temat handlu, historii grudziądzkiego przemysłu tu dowiesz się najwięcej!

Jako osoba handlująca poznasz co na której kondygnacji spichlerza przechować. Pomoże w tym makieta z przekrojem spichlerza oraz opis wszystkich budynków znajdujących się w ciągu spichlerzy.

A może przebranżowienie? Chcesz dowiedzieć się skąd bierze się mąka, jak upiec pachnące bułeczki, dlaczego praca piekarza wcale nie jest łatwa?

Pod poniższym linkiem znajdziesz wszystkie informacje pomocne by odbyć warsztaty pieczenia chleba!

Bazylika św. Mikołaja

Jak zapewnić sobie pomyślność w plonach, udany spływ, pomyślną przyszłość? Jak odbyć pokutę za grzechy? Właśnie natrafiasz na kościół farny Grudziądza – Bazylikę Kolegiacką św. Mikołaja Bpa. Tu pomodlisz się a za dobre plony i dobry dzień, nie zapomnij dziękczynić!

Kościół farny w Grudziądzu jest budowlą ceglaną, orientowaną, gotycką. Nie jest znany rok rozpoczęcia budowy świątyni, przypuszcza się, że mogło to nastąpić jeszcze przed nadaniem lokacji które odbyło się w 1291 roku.

Z wieży kościelnej rozpościera się piękny widok, udostępniana jest zwiedzającym pod opieką przewodnika. Wszyscy chętni pragnący zwiedzić wieżę Bazyliki św. Mikołaja spotykają się z dyżurującym przewodnikiem o godzinie 12:00 przed wejściem do Kościoła. Sprawdź informacje o zwiedzaniu zanim się wybierzesz!

Pomnik ułana z dziewczyną

Jesteś obywatelem kraju który wrócił na mapy świata po ponad 100 latach niebytu i świetnie jeździsz konno, co robisz? Służenie w pułku kawalerii to naturalna kolej rzeczy w młodym państwie w niepewnych czasach.

Jest jedna zasada której przestrzegasz, tłumaczy ją fragment wiersza generała Bolesława Wieniawy-DługoszowskiegoBo serce ułana, gdy położysz je na dłoń: Na pierwszym miejscu panna, przed panną tylko… koń.

Pomnik upamiętnia niegdysiejszą obecność 18. Pułku Ułanów Pomorskich w Grudziądzu, był to oddział kawalerii Armii Wielkopolskiej Wojska Polskiego II RP.

18. Pułk brał udział min. w zajmowaniu Pomorza przyznanego traktatem wersalskim Polsce, walczył z Armią Czerwoną w 1920 roku, a w kampanii wrześniowej walczył w składzie Pomorskiej Brygady Kawalerii. Brał udział
w szarży 1 września 1939 roku
w bitwie pod Krojantami. Po rozbiciu oddziału żołnierze pułku walczyli w bitwie nad Bzurą.

Ratusz

Tym razem wcielasz się w bardzo znamienitą postać – w przyszłości czeka Cię astronomiczna kariera! Jesteś Janem Heweliuszem, do Grudziądza z samego Gdańska wybierasz się na nauki do kolegium jakie w tym budynku prowadzą ojcowie Jezuici.

Teraz wróćmy jednak szybko do czasów dzisiejszych, jeśli trafisz w okolicę o 12:00 (bo może to już za chwilę?) usłyszysz grudziądzki hejnał z wieży ratuszowej.

Jezuici przybyli tu w 1622 roku dzięki Janowi Działyńskiemu. Budowa trwała od połowy XVII wieku do 1725 r. Kolegium pełniło przede wszystkim ważną rolę polonizacyjną jako ważny ośrodek kulturalny i edukacyjny.

Obecnie znajduje się tu ratusz – urząd miasta Grudziądza.

Wieża Klimek

Tym razem nie będzie lekko, znajdujesz się w lochu zamku krzyżackiego – a dokładnie na samym dole wieży „Klimek”. Jest zimno i ciemno, nie ma drzwi ani okien (zaczynają się dopiero na piętrze). Co robić? Pozostaje jedynie czekać na wyrok / ułaskawienie / wykup…

Wieża w dolnej części była wykorzystywana do przetrzymywania więźniów, więziony był tu min. Mikołaj z Ryńska – działacz na rzecz przyłączenia naszych ziem do Korony Polskiej.

Wieża jest odbudowaną „pozostałością” po zamku krzyżackim wzniesionym w latach 1260-1299.

Obecnie jako nowy budynek od 2014 roku pełni funkcję punktu widokowego – wejście jest darmowe, a widok nieziemski!

Zespół zabytkowych spichlerzy

Zanim dobijasz do brzegu już z oddali widzisz majestatyczne budynki pełniące funkcję magazynów oraz budowli obronnych od strony Wisły. Skoro już zawitasz do Grudziądza masz pewność, że towar będzie bezpieczny. Jeśli masz zborze – to właśnie w tych magazynach będziemy je składowali! Możesz poznać wnętrze spichlerzy na podstawie udostępnionych do zwiedzania – zaadaptowanych na muzea.

Budowę pierwszych spichrzy rozpoczęto w latach 1364-1351, a przez kolejne stulecia były rozbudowywane oraz odbudowywane – po pożarach, po odbijaniu miasta z rąk szwedzkich w 1659 oraz po 1945 – po walkach II wojny światowej.

Obecnie część budynków jest wykorzystywana do celów muzealnych, znajdują się w nich
wystawy stałe oraz czasowe.
Na wystawie stałej pierwszych spichlerzy możemy poznać historię lokalnych ziem oraz bogatych tradycji wojskowych miasta. Na wystawie Muzeum FLIS poznasz historię i przeznaczenie wszystkich spichlerzy, dowiesz się jak wyglądało ich wnętrze, jakie panowały w nich warunki.

Od końca II Wojny Światowej część budynków jest wykorzystywana w celach mieszkalnych – tu ciekawostka – jeden z nich cały czas jest wystawiony na sprzedaż.