Rogóźno

Spichrzowa wita Zamek Rogóźno
Rycina pozostałości zamku w Rogóźnie.
Jak dojechać ze Spichrzowej do Rogóźna.
Teren znajduje się w rękach prywatnych i nie jest powszechnie dostępny do zwiedzania, jednak właściciel umożliwia wizyty po wcześniejszym uzgodnieniu.
Zamek w Rogóźnie, położony na wzgórzu nad rzeką Osą w pobliżu Grudziądza, jest jednym z najstarszych przykładów krzyżackiej architektury obronnej na Ziemi Chełmińskiej. Historia tego miejsca sięga czasów wczesnośredniowiecznych, gdy znajdował się tam słowiański gród. 

Po zdobyciu tych terenów przez Zakon Krzyżacki 
w latach 1250–1260 powstała drewniano-ziemna strażnica, która strzegła strategicznego szlaku handlowego. W drugiej połowie XIII wieku Krzyżacy rozpoczęli budowę murowanego zamku, który przez ponad sto lat pełnił funkcję siedziby komtura, 
a następnie wójtostwa podległego wielkiemu mistrzowi zakonu.
W XV wieku, w czasie wojen polsko-krzyżackich, zamek kilkukrotnie przechodził z rąk do rąk. Po zwycięstwie Polski w wojnie trzynastoletniej i podpisaniu II pokoju toruńskiego w 1466 roku przeszedł pod władanie Korony Polskiej. Przez pewien czas pełnił funkcję siedziby starostwa, jednak wojny polsko-szwedzkie w XVII wieku doprowadziły do jego stopniowej ruiny. 

Ostateczny cios zadały zamek władze pruskie po 
I rozbiorze Polski w 1772 roku, wykorzystując materiał 
z jego rozbiórki do budowy twierdzy w Grudziądzu. Obecnie ruiny zamku, choć mocno zniszczone, stanowią ciekawy obiekt historyczny. Zachowały się m.in. fragmenty murów, wieża bramna i pozostałości mostu.

Uważasz, że materiały są warte rozwijania i tworzenia kolejnych? Masz możliwość uczestniczenia w tworzeniu – swoim wsparciem takiej inicjatywy – by twórca nie zasnął przy ilustrowaniu;) buycoffee.to/laskresek możesz wesprzeć małą czarną lub late.